16.10.1978 Rize Çamlıhemşin Kavak Mahallesi (Mikron-Kavak) doğumluyum. İlk Orta ve Lise öğrenimimi Yalova’da gördüm. Yalova Lisesi mezunuyum.

Her Hemşinli gibi tulumda benim hayatım da doğduğum günden beri vardır. Orta okul çağlarına kadar iyi bir tulum dinleyicisi ve sevdalısıydım. Genellikle evimizde büyük üstat Ali ÇAMKERTEN’in düğünlerde çekilmiş tulum kasetleri çalınırdı. İlk tulumu 1991yılında orta okul çağlarımda elime aldım. Bu benim önümdeki hayat için yeni bir başlangıç ve dönüm noktası oldu. O yılın yaz tatilinde uzun bir aradan sonra memleketime döndüm ve üstat Ali ÇAMKERTEN ile tanıştım. Kendisini Vartevorda çok iyi dinleme ve takip etme fırsatı buldum. Vartevor dönüşü büyük üstat Varol TAŞER ile tanıştım. Kendisini dinledim ve ilk tulumumu satın aldım. Ali ÇAMKERTEN ve Varol TAŞER üstatlardan gördüklerimi kış boyu çalıştım.1992 yazında yine ilk işim Ali üstadın yanına gitmek oldu. Beni tekrar dinledi ve “tamam benim parmaklarımı yaşatacaksın ! ” dedi. Ne yazık ki üstat o yıl bir kazada parmaklarını kaybetmişti. Bu benim için de tulum sanatı içinde büyük kayıptı. Aynı yıl yaylam olan Kavrun’a tulumcu olarak gittim. Böylece kısa zamanda profesyonel tulum hayatıma başlamış oldum.

Bunu takip eden yıllarda Remzi BEKAR, Varol TAŞER, Timur İŞGÖREN, Murat ATACAN, Şükrü PARLAK, Mahmut TURAN, Süleyman SERİN gibi üstatlarla tanıştım ve bilgi alış verişinde bulundum.

2002 yılında Geleneksel Ayder Kültür ve Turizm Festivalinde tulum çalma yarışmasında birincilik kazandım. Bunu takip eden yarışmalarda da Jüri Üyeliği yaptım.

Daha mükemmel bir tuluma sahip olma arzusu ile 2003 yılında tulum yapmaya başladım.Gelen talepler doğrultusunda Çamlıhemşin’de Bülent BEKAR Tulum Sanat ve Folklor Evini açtım.
M.E.B Türk Halk Oyunları (Hemşin-Rize) usta öğreticisiyim.Kültür Bakanlığı tarafından ilgili kanun kapsamında Tulum Yapımcısı ve İcracısı belgesini almaya hak kazandım.

2009 Yılındada Kültür Bakanlığımızın arşivine 46 Adet Horon Havası, 12 Adet Yol Havası kazandırdım.

İdealim; biz Türklere ait en eski Sazlardan birisi olan Tulumu ve Tulum Sanatını Atalarımızdan bize miras kaldığı gibi aslına sadık kalarak yaşatmak ve bizden sonraki genç kuşaklara aktarmaktır.

İlginize Teşekkür Ederim.

Bülent BEKAR

Fotoğraflar Bülent BEKAR'iı arşivinden alınmıştır ve müşterilerine aittir. Her hakkı saklıdır. Kurum Kuruluş ve Şahıslar tarafından kısmen yada tamamen kullanılamaz.

Copyright © 2009 Bülent BEKAR - Tulum.com.tr

Created by myminiworks

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?