Atölyemiz 2005 yılında Çamlıhemşin’de hizmete açılmıştır. Tulum kültürüne gönül vermiş yerli ve yabancı herkesin kolayca ulaşabildiği, ayrıca tulum imalatı, horon ve tulum kursları ile kısa zamanda ilgi çeken bir atölye olmuştur. Birçok yazılı ve görsel medyaya kaynak olmuş, sanatımız ile ilgili çok sayıda belgesel çekilmiştir. Tulum hakkında tez hazırlayan üniversite öğrencisi veya görevlisi arkadaşlarımıza da talepleri doğrultusunda daima yardımcı olmuştur.

2009 yılında Kültür Bakanlığımız tarafından atölyemizde tulum imalatı ve icrası kayıt altına alınmış ve arşivlenmiştir. Böylece atalarımızdan bize miras kalan tulum sanatı ölümsüzleşmiştir.Atölyemizin ikinci bölümü kavak mahallesindeki evimdedir. Yaz aylarında deri hâsılı ve işlemesi bu atölyede yapılmaktadır.

Çamlıhemşin’de alanında ilk ve tek olan atölyemiz, kültürümüzün önde gelen değerlerinden tulum sanatını, yaşatma, koruma ve genç kuşaklara aktarma hususunda önemli rol ve sorumluluk üstlenmiştir. Sanatımızın devamı için genç kardeşlerimize örnek olması ve kendilerini teşvik etmesi en büyük arzumuzdur.

Atölyeden Görüntüler

Fotoğraflar Bülent BEKAR'iı arşivinden alınmıştır ve müşterilerine aittir. Her hakkı saklıdır. Kurum Kuruluş ve Şahıslar tarafından kısmen yada tamamen kullanılamaz.

Copyright © 2009 Bülent BEKAR - Tulum.com.tr

Created by myminiworks

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?